تبلیغات
آز کالا - نحوه محاسبه قیمت تمام شده یک کالا ی وارداتی
خریدی مطمئن،امن،آسان

نحوه محاسبه قیمت تمام شده یک کالا ی وارداتی

نویسنده :آز کالا
تاریخ:چهارشنبه 12 خرداد 1395-10:31 ق.ظنحوه محاسبه قیمت تمام شده یک کالا ی وارداتی

 

1-    بهای سیف (بهای خرید كالا در مبدأ *به اضافه هزینه بیمه حمل و نقل و باربندی) به ریال(نرخ ارز رسمی)

اگر بیمه نامه دارید نرخ حق بیمه را وارد می کنید و در غیر این صورت 5 در هزار ارزش ریالی فوب را در نظر می گیرید.

2-   هزینه های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه ،‌مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به كالا

3-  هزینه هایی كه به آن كالا تا ورود به اولین دفتر گمركی

4-  کارمزد ثبت سفارش

(هزینه کارمزد ثبت سفارش عبارت است از مبلغ کل پروفرما X نرخ روز ارز تقسیم بر 2000)


5-  کارمزد گشایش اعتبار اسنادی(كارمزد ارائه خدمات گشایش اعتبار اسنادی بانك ، برای 3 ماه اول مجموعاً 2 در هزار مبلغ گشایش اعتبار و به ازاء هرماه اضافی مبلغ نیم در هزار مبلغ گشایش اعتبار میباشد)

6-  حقوق ورودی (حقوق گمرکی همه کالاها 4% است و مابقی حقوق ورودی سود بازرگانی است .چنانچه کالا جزء اولویت 10 باشد، سود بازرگانی آن دو برابر می شود.).

در زمان ترخیص کالا شما می بایستی ارزش سیف کالا را به صورت ریالی محاسبه کنید. برای این منظور ارزش کالا و کرایه حمل را با هم جمع و آنرا در نرخ ارز رسمی ارائه شده از طرف گمرک ضرب می کنید. سپس اگر بیمه نامه دارید مبلغ پرداختی بابت بیمه را به رقم بدست آمده جمع می زنید. بدین ترتیب ارزش سیف کالا که مبنای محاسبات گمرکی می باشد بدست می آید.

ارزش فوب کالا (C) + ارزش کرایه حمل خارجی (F) + بیمه (I) = ارزش سیف ( CIF)

7-  مالیات بر ارزش افزوده(9%)(البته 9% به دو قسمت 6 و 3) تقسیم می شود که سهم مالیات و شهرداری است.

-مالیات ارزش افزوده ( 6 درصد سال 95)

)ارزش سیف + حقوق ورودی) * 6% = مالیات بر ارزش افزوده

-عوارض مالیات ارزش افزوده ( 3 درصد در سال 95)

فرمول : ( ارزش سیف + حقوق ورودی ) * 3% = عوارض مالیات بر ارزش افزوده

 

8-  نیم درصد(5/.%) حقوق و عوارض نیز به عنوان عوارض هلال احمر باید پرداخت گردد) حقوق ورودی *0.5% = حق هلال احمر( (البته برخی از کالاها مثل سیگار عوارض دیگری نیز دارند)

9-   هزینه تخلیه و بارگیری، انبارداری

10-مالیات بر درآمد(25%)

11- هزینه حمل و بیمه تا محل سایت وارد کننده

 

مثال :  کالایی که قیمت   FOB آن 1000 دلار است و کرایه ان 300 دلار است و تعرفه گمرکی آن 22 درصد و مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد است.

 

برای تعیین حقوق و عوارض باید:

1 - ارزش سیف (بیمه + کرایه تا اولین مرز ایران + قیمت کالا در خارج = CIF ) کالا مشخص باشد. در این مثال شما قیمت FOB آن (1000 دلار) و کرایه (300 دلار) را ارئه نموده اید ولی بیمه آن مشخص نمی باشد. فرضاً 10 دلار نیز بیمه باشد، به این ترتیب قیمت سیف دلاری کالا 1310 دلار است که برای تعیین حقوق و عوارض ( در مواقعی که حقوق ورودی درصدی از ارزش است چون بعضاً حقوق و عوارض کیلویی نیز وجود دارد) باید آن را در نرخ رسمی (نه نرخ بازار) ضرب کرد تا ارزش ریالی آن به دست آید. نرخ رسمی دلار در حال حاضر طبق اعلام بانک مرکزی 28370 ریال است. بنابراین 1310 دلار باید در 28370 ریال ضرب شود تا ارزش ریالی به دست آید.

2 - برای تعیین پرداختی ها به گمرک اول باید حقوق ورود آن محاسبه گردد. طبق اعلام شما حقوق ورودی کالا 22% ارزش، لذا حقوق ورودی کالا از ضرب ارزش ریالی محاسبه شده در بند 1 در 22% به دست می آید. ذکر این نکته لازم است که 22% شامل 2 قلم است 4% حقوق گمرکی و 18% سود بازرگانی (حقوق گمرکی همه کالاها 4% است و مابقی حقوق ورودی سود بازرگانی است). چنانچه کالا جزء اولویت 10 باشد، سود بازرگانی آن دو برابر می شود. لذا حقوق ورودی این کالا 40% ارزش (4% حقوق گمرکی + 18*2 % سود بازرگانی = 40%) به این ترتیب اگر کالا جزء گروه 10 باشد باید ارزش ریالی آن محاسبه شده در بند 1 در 40% ضرب شود.

3- نرخ مالیات ارزش افزوده 9% ارزش ریالی کالا به اضافه حقوق ورودی است. لذا باید ارزش کالا (محاسبه شده در بند 1 ) با حقوق ورودی (محاسبه شده در بند 2) جمع و در 9% ضرب شود تا مالیات ارزش افزوده به دست آید. (البته 9% به دو قسمت 6 و 3) تقسیم می شود که سهم مالیات و شهرداری است.

4 - نیم درصد حقوق و عوارض نیز به عنوان عوارض هلال احمر باید پرداخت گردد. البته برخی از کالاها مثل سیگار عوارض دیگری نیز دارند. تا اینجا وجوهی بود که باید به عنوان حقوق و عوارض و مالیات به گمرک پرداخت گردد که در متن پروانه گمرکی درج می گردد. به هنگام تحویل گرفتن کالا از انبار نیز باید مبالغی به عنوان هزینه تخلیه و بارگیری، انبارداری، ... پرداخت گردد که ربطی به حقوق و عوارض ندارد بلکه توسط سازمان بنادر ( در بنادر) و انبارهای عمومی ( در گمرکات خشکی) وصول می شود.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
robbery bob 2 double trouble hack
چهارشنبه 27 دی 1396 10:04 ب.ظ
بسیار پر انرژی، من آن را دوست داشتم.

آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر